مطالب

دیگ چگالشی چیست؟

دیگ چگالشی چیست؟

دیگ چگالشی نوعی دیگ بخار کارآمد است که امروزه در اکثر خانه ها یافت می شود. دیگ‌ها می‌توانند گاز تولید شده از سوختن سوخت‌هایی مانند گاز و نفت را جمع‌آوری کنند و از آن برای گرم کردن آب ورودی به سیستم استفاده کنند و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند و انتشار کربن را در این فرآیند کاهش دهند.

دیگ چگالشی چگونه کار می کند؟
دیگ چگالشی برای استفاده بهتر از گرمای تولید شده از فناوری چگالش استفاده می کند. هنگامی که سوختی مانند گاز یا نفت سوزانده می شود، گازها از طریق دودکش آزاد می شوند. در یک سیستم دیگ بخار غیر متراکم، این گازها به اتمسفر رها می شوند و پتانسیل گرمایشی آنها از بین می رود.

با این حال، در دیگ چگالشی ، گازهای داغ گرفته شده و از طریق یک مبدل حرارتی در مدار اولیه به سیستم بازیافت می شوند. بسته به نوع دیگ، مدار اولیه سپس گرما را به مدار گرمایش (رادیاتور) یا آب گرم خانگی منتقل می کند. در دیگ های ترکیبی، آب گرم معمولاً از طریق یک مبدل حرارتی ثانویه به نام صفحه به صفحه گرم می شود. در یک دستگاه فقط گرما، آب گرم خانگی گرم می شود و در یک سیلندر در داخل ملک ذخیره می شود.

دیگ های چگالشی در مقابل دیگ های غیر چگالشی:
دیگ های چگالشی بسیار کارآمدتر از دیگ های غیر چگالشی هستند و مدل های جدیدتر می توانند به راندمان بیش از 90 درصد برسند. بویلرهای بدون چگالش تنها قادر به دستیابی به راندمان بین 70-80 درصد هستند

در نتیجه، دیگ های چگالشی بسیار مقرون به صرفه هستند و می توانند صدها پوند در قبض گرمایش صاحب خانه صرفه جویی کنند. با سوزاندن واحدهای کمتر سوخت و کاهش انتشار کربن خانه، دیگ چگالشی نیز گزینه سبزتری است.

آیا دیگ چگالشی با دیگ کمبی یکی است؟
اگرچه این دو اصطلاح گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما در واقع متفاوت هستند.

دیگ های ترکیبی یا دیگ های ترکیبی، نیاز به مخازن ذخیره سازی را برطرف می کند زیرا کل سیستم از طریق خود دستگاه کنترل می شود.

این سردرگمی به احتمال زیاد به دلیل محبوبیت روزافزون بویلرهای ترکیبی در زمانی است که فناوری چگالش در بریتانیا اجباری شد.

مزایای دیگ چگالشی چیست؟
سیستم بازیابی گاز دودکش مزایای زیادی دارد:

مصرف سوخت کمتر
انتشار کربن کمتر
قبض انرژی کمتر


نکاتی که باید در نظر داشت :
جریان مایع از طریق لوله میعانات اغلب آهسته است (زیرا تحت هیچ فشاری / جریان با حجم زیاد نیست) و بنابراین در ماه های سردتر برای مدت طولانی تری در معرض دماهای پایین تر قرار می گیرد و در نتیجه یخ می زند. سپس مایع در دستگاه جمع می شود و در نهایت منجر به کار نکردن آن می شود. با این حال، با عایق کاری مناسب لوله میعانات می توان به راحتی از این امر جلوگیری کرد.

دیگ های چگالشی چقدر عمر می کنند؟
طول عمر پکیج چگالشی بر اساس کیفیت ساخت، مدل و کاربرد آن متفاوت است. با این حال، می توانید طول عمر دیگ چگالشی را از طریق سرویس صحیح افزایش دهید. سرویس دیگ بخار شما باید سالی یک بار توسط یک مهندس گرمایش ثبت شده گاز ایمن انجام شود. در مورد سرویس سالانه دیگ بخار بیشتر ببینید.

همیشه گارانتی دیگ خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گزینه ای با کیفیت را انتخاب می کنید. بویلرهای GASSERO، مانند مدل‌های زمینی و دیواری ، با ضمانت 2 سال برای مبدل حرارتی و 6 ماه ضمانت سایر قطعات در بازار ایران بفروش میرسد .

آیا همه دیگ های جدید متراکم می شوند؟
از اول آوریل 2005، تمام دیگ های گازی جدید نصب شده در بریتانیا طبق قانون ملزم شده اند که دیگ های چگالشی باشند. از اول آوریل 2007، همین قانون برای دیگهای نفت اعمال شد. با برآورد 40 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای بریتانیا از خانوارها*، مقررات جدید برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی وضع شد.

هزینه آنها چقدر است؟
اندازه ها و انواع دیگ بخار متناسب با نیازها و انواع اموال متفاوت است، بنابراین بهتر است از یک متخصص محلی مشاوره بگیرید تا بفهمید چه چیزی مناسب است. لطفاً به خاطر داشته باشید که گران‌ترین مدل‌ها با خروجی‌های بزرگ ممکن است راه‌حل مناسبی برای گرمایش و آب گرم خانه شما نباشند، زیرا ممکن است بزرگ‌تر باشند و در نتیجه به درستی کار نکنند و در نتیجه هزینه‌های غیرضروری را به همراه داشته باشند.

آیا دود دیگ چگالشی مضر است؟
به طور خلاصه، بله آنها مضر هستند و نباید استنشاق شوند. مهم است که مطمئن شوید گازهای خروجی از دیگ بخار به مکانی امن ختم می شود. به همین دلیل است که دودکش های دیگ بخار از طریق دیوار یا سقف از ملک خارج می شوند، بنابراین گازهای زائد و میعانات به جای پمپاژ در خانه به بیرون پمپاژ می شوند.

باید مطمئن شوید که خانه شما دارای زنگ هشدار مونوکسید کربن است. اگر CO شناسایی شود، آلارم مانند زنگ هشدار دود به صدا در می آید.

خلاصه
دیگ های چگالشی تا حد امکان از گرمای حاصل از احتراق استفاده می کنند. آنها این کار را با انتقال هر چه بیشتر گرما انجام می دهند که معمولاً در جو از بین می رود و در نتیجه تراکم ایجاد می کند.


دیگ های چگالشی کارآمدتر از دیگ های بدون چگالش هستند و می توانند صدها پوند در سال برای صاحب خانه در قبض گرمایش صرفه جویی کنند. آنها همچنین ردپای کربن خانوار را کاهش می دهند.
تمام دیگ های جدید نصب شده در انگلستان به دلیل قوانین دولتی اکنون دیگ های چگالشی هستند.
طول عمر دیگ های چگالشی بسته به معیارهای خاصی مانند کیفیت ساخت، استفاده و غیره متفاوت است، اما شما می توانید این مدت را از طریق تعمیر و نگهداری صحیح و سرویس سالانه دستگاه خود افزایش دهید.اندازه دیگ چگالشی بسته به نیازهای گرمایشی و آب گرم خانه بین 24 تا 42 کیلو وات متغیر است.

بازگشت به لیست