سیکل تبرید چیست ؟

سیکل تبرید چیست ؟

در سیستم های سرمایشی مثل کولرگازی ، کولرگازی پرتابل ، اسپلیت دیواری ، اسپلیت ایستاده ، فن کویل کاستی چهار طرفه ، فن کاستی یک طرفه ، داکت اسپلیت کانالی ، چیلر ، مینی چیلر ، یخچال و … برای تولید سرمایش بایستی گرما از محیط گرفته شود ، به همین منظور لازم است سیستمی طراحی کنیم تا گرما را از محیط بگیرد و به محیطی بزرگتر که تغییر محسوسی در دمای آن ایجاد نمی کند انتقال دهد .
جزئیات سیکل تبرید
به طور کلی یک سیستم تبرید از دو بخش فشار بالا و فشار پایین تشکیل می گردد ، کمپرسور و کندانسور قسمت فشار بالا و خروجی شیر

انبساط و اواپراتور شامل قسمت پایین سیکل تبرید می باشد .
تبخیر کننده یا اواپراتور،مبدلی است که در آن مبرد تبخیر می شود، مبرد را از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می کند و در حین اینکه این عمل را انجام می دهد، حرارت را جذب می کند. این امر باعث خنک شدن غذای قرار گرفته در یخچال می شود.

کمپرسور:

در خروجی اواپراتور، مبردی که به حالت بخار در آمده، در فشار پایین(LP) بوسیله کمپرسور مکیده می شود، پس از فشرده شدن، فشار آن بالا می رود(HP).
مبرد فشار پایین(LP) به عنوان بخار سرد وارد کمپرسور می شود و به عنوان بخار گرم از کمپرسور خارج می شود.

کندانسور:

مبرد خروجی از کمپرسور، بسیار گرم تر از دمای محدوده آشپزخانه است.
این مبرد در کندانسور خنک شده و از حالت گازی شکل به حالت مایع تبدیل می شود ودر طی این تغییرحالت، گرمای خود را به بیرون پس می دهد. گرما و حرارت، همیشه از جسم گرم تر به جسم سرد تر منتقل می شود.
نقش کندانسور آسان نمودن این تبادل حرارتی است

شیر انبساط:

شیر انبساط خروجی کندانسور را به ورودی اواپراتور متصل می کند. این وسیله مایع گرم با فشار بالا را منبسط می کند،تا به صورت مایع سرد با فشار پایین تبدیل شود. علی رغم اندازه کوچک این دستگاه، در واقع یکی از چهار عنصر اصلی سیستم تبرید تراکمی است.

وسیله انبساط مویین :
از یک لوله باریک و بلند مسی ساخته شده است. مبرد می تواند در هر رو جهت، در این لوله جریان داشته باشد، ولی قطر داخلی آن و طولش ثابت است .

شیر انبساط اواپراتور، کمپرسور و کندانسور، چهار عنصر ضروری سیستم تبرید هستند. اگر حتی یکی از آنها، از بین برود یا خراب بشود، سیستم به درستی کار نخواهد کرد. بنابراین، ضروری است که نقش،عملکرد و طرح و نمایش گرافیکی هریک از این 4 عنصر را به خوبی بدانیم.

اجزای جانبی

منبع کتاب :نگهداری و تعمیر تاسیسات سرمایشی و گرمایشی
تالیف : مهندس سید حمیدرضا نقیب زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *