سیستم لوله کشی و مدار گرمایش رادیاتور

سیستم لوله کشی و مدار گرمایش رادیاتور

سیستم تک لوله ای

سیستم تک لوله ای یکی از روش های صحیح لوله کشی رادیاتور است در این روش یک لوله کار انتقال آب به مدار رادیاتور را انجام می دهد و دقیقا همین لوله ای که از منبع تولید آبگرم به سمت مصرف شخصی حرکت می کندآب را به منبع تولید حرارت برمیگرداند .

توجه : هنگام اتصال سیستم لوله کشی شوفاژ به رادیاتورلازم به ایجاد انشعابی است که لوله را به رادیاتور بعدی متصل کند اتصال به صورت سری روش نادرستی است زیرا با بستن شیر ورودی به رادیاتور مسیر حرکت آب و جریان آب کلاً قطع می شود .

محاسن لوله کشی تک لوله :

 • مناسب ترین گزینه برای لوله کشی روکار
  مصرف کمتر لوله و در نتیجه کم هزینه تر بودن نسبت به سایر روش ها

 

معایب لوله کشی مستقیم :

 • نیازمند دقت بالاتر در اجرای سیستم
  مناسب نبودن برای بیش از ۵ تا ۶ رادیاتور

سیستم دو لوله ای

دومین روش لوله کشی شوفاژسیستم دو لوله ای است در این روش آبرسانی توسط دو لوله رفت و برگشت انجام می شود لوله رفت دارای دمای بالاتر و لوله ی برگشت دارای دمای پایین تر است

سیستم این نوع لوله کشی بر دو نوع تقسیم بندی می شود :

 • سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم
  سیستم لوله کشی با برگشت معکوس

برگشت مستقیم

در این روش یک لوله به عنوان لوله رفت از پکیج به رادیاتور کشیده می شود و یک لوله برگشت به عنوان جمع کننده آبی که حرارتش از طریق رادیاتور از دست رفته مدنظر قرار می گیرد.

نکته :در حالت برگشت مستقیم، قطر لوله برگشت در تمام طول مسیر برابر قطر لوله رفت متناظر خواهد بود.

معایب لوله کشی مستقیم :

هنگامی که طول لوله کشی زیاد می شود به دلیل اینکه رادیاتورهای نزدیک به هم جمع لوله های کاربردی کمتری نسبت به رادیاتورهای دور از هم دارند در نتیجه در بین رادیاتورهای نزدیک به هم افت فشار کمتر و آب بیشتری در حال چرخش است که باعث می شود رادیاتورهای نزدیک به هم نسبت به رادایاتورهای دور از هم گرمتر شوند .
در نتیجه علت سرد بودن بعضی از رادیاتور ها که اتفاقا این رادیاتورها در ترتیب و توالی قرارگیری نسبت به پکیج شوفاژ دیواری دورترینند، این است که جمع طول رفت و برگشت این رادیاتورها بالاترین عدد نسبت به رادیاتورهای نزدیک به پکیج شوفاژ دیواری می باشد.

برای حل این مشکل می توان از دو روش اقدام نمود:

نصب تجهیزات مخصوص بالانس کردن افت فشار سیستم همانند شیر بالانسینگ (Balancing Valve) که این روش هزینه بر بوده و برای سیستم های خانگی با توجه به هزینه بر بودن و عدم نیاز سیستم های خانگی به دقت بسیار بالا، کمتر توصیه می گردد.
بالانس کردن سیستم بصورت دستی و تجربی از طریق شیر زانوی قفلی (Lockshield Valve):

در این روش کافی است که از محل شیر برگشت رادیاتور، و توسط آچار آلن، دریچه شیر برگشت رادیاتور را تنظیم نماییم:

بدین صورت که دریچه شیر برگشت در رادیاتورهای نزدیک تر را تنگ تر و رادیاتورهای دورتر دریچه بازتری داشته باشند تا از این روش بتوانیم به صورت دستی، افت مسیر همه رادیاتورها را هم اندازه نموده تا در نتیجه گرمای همه رادیاتورها همانند هم گردد.

محاسن لوله کشی با برگشت مستقیم:

 • سادگی اجرا
  سادگی محاسبات برای انتخاب سایز لوله

عیب لوله کشی با برگشت مستقیم:

بالانس نبودن سیستم مخصوصا در صورت طولانی بودن مسیر لوله کشی و درنتیجه عدم توازن دمایی در رادیاتور ها.

برگشت معکوس :

در این روش یک لوله به عنوان لوله رفت از قسمت بالای پکیج به سمت رادیاتور کشیده می شود و یک لوله برگشت به عنوان جمع کننده آبی که از طریق رادیاتور حرارت خود را از دست داده تعبیه شده است
نحوه اتصال رادیاتورها به لوله رفت و برگشت به این صورت است که اتصال لوله رفت به خط لوله مانند روش مستقیم است ولی لوله برگشت آخرین رادیاتور اولین لوله متصل شده به خط برگشت است در این روش طول مسیر گردش آب برای لوله های رفت و برگشت یکسان است

محاسن روش برگشت معکوس:

بالانس بودن فشار سیستم و عدم نیاز به اعمال تنظیمات اضافی برای اینکه دما در رادیاتورها یکسان شود. این نوع لوله کشی، در صورت امکان پیاده سازی، بهترین لوله کشی شوفاژ برای منازل می باشد و بهترین نتیجه از حیث یکسان بودن دما در کل فضای نصب، می باشد.

معایب لوله کشی با برگشت معکوس:

نیاز به دانش فنی تاسیسات جهت انجام محاسبه سایز لوله در هر قسمت سیستم (به مقاله محاسبات سایز لوله شوفاژ مراجعه شود).
با این روش، کل سیستم لوله کشی ما، خودبخود، بالانس هیدرولیکی است. ولی مخصوصا در حالت استفاده از فن کویل، در سایزهای متفاوت، از آنجا که افت فشار هر فن کویل با فن کویل دیگر (با سایز مختلف) متفاوت است، کل سیستم بالانس نخواهد بود. لازم به ذکر است که در سیستم های خانگی که از رادیاتور استفاده می کنند نیز این مسئله صدق می کند ولی اختلاف ناچیز افت فشار در رادیاتورهای خانگی قابل چشم پوشی می باشد. به همین علت، این روش امروزه در سیستم های بزرگ در دنیا استفاده نمی شود و سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم به کمک تجهیزاتی همانند بالانسینگ ولو (Balancing Valve)، شیر کنترل (Control Valve) و شیر کنترل مستقل از فشار (Pressure Independent Control Valve) جایگزین شده است.
عدم امکان لوله کشی به روش برگشت معکوس در بعضی از موارد به علت محدودیت های محیطی (با توجه به مسیر خط لوله برگشت به منبع تولید حرارت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *