سیستم تهویه مطبوع و چگونگی نصب کولرهای گازی ؟!

سیستم تهویه مطبوع و چگونگی نصب کولرهای گازی ؟!

!? Air conditioning system and how to install gas coolers
در صورتیکه تا کنون اطلاعات کاملی در مورد چگونگی کارکرد سیستم سرمایش کولرهای گازی جدا از هم کسب کرده اید می توانیم چگونگی نصب آنها را بررسی نماییم.
نصب واحد داخلی (پانل داخلی ) :
بعنوان مثال واحد پانل داخلی اسپلیت دیواری را مورد بررسی قرار می دهیم. زمانی که محل استقرار آن تایید شد، باید در ارتفاعی که جریان هوا گردش خوبی در اتاق داشته و حداقل فاصله A که توسط سازنده اعلام گردیده رعایت گردیده باشد پانل داخلی اسپلیت نصب گردد.
سپس مسیر عبور لوله های مبرد را انتخاب می کنیم .
شش امکان وجود دارد سمت چپ و راست ، دو مسیر در زیر و دو مسیر در پشت واحد داخلی. در صورت امکان مسیری انتخاب شود که اتصال لوله های مبرد در خارج از دیوار اتاق واقع تا در صورت بروز نشتی به سادگی قابل بررسی و رفع باشد .
لوله های مسی کاملا نرم بوده و با دست قابل خم شدن هستند ولی در هنگام خمش باید دقت کافی به عمل آید تا از پهن شدن یا شکستن لوله ها جلوگیری شود.
صفحه نگهدارنده واحد داخلی که روی دیوار نصب می گردد در بسته بندی واحد داخلی قرار دارد.
درصورتیکه تصمیم به عبور لوله های مبرد از پشت دستگاه دارید قبل از ایجاد حفره در دیوار مطمئن شوید که حفره ایجاد شده توسط واحد داخلی پوشانده شده ولی توسط صفحه نگهدارنده مسدود نمی شود.
بعد از ایجاد حفره در دیوار می توانید یونیت داخلی را به دبوار متصل و محکم نمایید. بدین منظور از تعدادی پیچ با اندازه منسب استفاده نمایید تا از هرگونه ارتعاش دستگاه درهنگام کارکرد جلوگیری شود.

نصب یونیت خارجی (کمپرسور):
بیاد دارید که یونیت خارجی کولرگازی شامل کندانسور و کمپرسور است که باید با نصب صحیح عبور مقدار مناسب هوا را از کندانسور تضمین نموده و مانع ایجاد لرزش در حداقل فواصل جانبی را در مشخصات فنی نصب مشخص می نماید.
یونیت خارجی می تواند روی دیوار و یا روی زمین نصب گردد. در هر دو حالت به منظور پرهیز از ایجاد ارتعاش در هنگام کار باید دستگاه روی لرزه گیرهای مناسب قرار گیرد. لازم به یادآوری است که در هر صورت تراز بودن دستگاه به علت وجود روغن در محفظه میل لنگ کمپرسور الزامی است.
به منظور اطمینان از جریان مناسب هوا و همچنین امکان نصب و تعمیرات آتی به فواصل مشخص شده توسط سازنده که در مشخصات نصب قید گردیده توجه نمایید.
در صورت نصب یونیت خارجی بر روی شاسی و روی دیوار می توان از صفحاتی مانند شکل روبرو جهت پوشش اتصالات و کابل های پشت دستگاه استفاده نمود تا نمای بهتری ذاشته باشیم.
اتصالات:
در هنگام نصب باید اتصال لوله های مبرد، ارتباط های الکتریکی و سیم کشی های مربوطه و لوله انتقال آب تقطیر شده تکمیل گردد راهنمای نصب جهت اطلاع از حداکثر طول لوله کشی و ارتفاع مجاز نصب بین واحدهای داخلی و خارجی به دقت مطالعه گردد و در صورتی که نیاز به ایجاد خلا در لوله های مبرد باشد( برای مثال در صورتیکه اتصالات بصورت پرچ صورت گیرد) این عمل می تواند در حین تکمیل اتصالات الکتریکی و لوله آب تقطیر شده صورت گیرد.

استفاده از شیرهای سرویس در اسپلیت :
در صورتیکه لوله کشی ها از قبل خلا شده و اتصالات از نوع اتصال سریع باشد شارژ مبرد لزومی نخواهد داشت ولی اگر اتصالات از نوع پرچی باشد علی رغم سادگی در نصب لازم است عملیات دیگری نیز انجام پذیرد.
یونیت خارجی (کمپرسور) که در کارخانه با مبرد شارژ گردیده با دو شیر سرویس تجهیز شده است (نقاط A) واحد داخل محتوی گاز ازت بوده و در نقطه ( نقطه E) لوله های مبرد بسته و لحیم شده اند.
نصاب باید لوله کشی را تکمیل نماید( اتصال نقاط B به E) لوله با قطر کمتر حاوی مایع مبرد بوده و لوله با قطر بزرگتر گاز خروجی از اواپراتور را به مکش کمپرسور متصل می نماید.
شیر قسمت مکش دارای اتصال فشاری است ولی شیر مایع الزاما دارای این اتصال نیست. باز و بسته نمودن این شیرها با چرخش محور آن انجام می گیرد که جهت اطمینان از گازبند بودن توسط درپوش ( نقطه C ) پوشانده می شود.
حال عملکرد این شیرها را بررسی می نماییم.
در موقعیت 2 شیر در جلو قرار دارد (کاملا بسته) توپکی شیر G مسیر A را مسدود نموده است که باعث جداسازی کامل واحد خارجی از اتصالات B جهت اتصال به واحد داخلی و اتصال فشاری D جهت شارژ می گردد واحد خارجی در این تحویل می گردد.
در موقعیت 3 شیر در انتهای عقب قرار دارد(کاملا باز) و هر سه مجرا(A،B،D) کاملا به یکدیگر متصل هستند این حالت عادی شیر در زمان کارکرد می باشد و روزنه بین A و B در حالت حداکثر اندازه خود قرار دارد و بنابراین افت فشار شیر به حداقل مقدار خود می رسد.

باید بخاطر داشته باشید که در صورت اتصال شلنگ شارژ گاز به اتصال فشاری بعلت نوع خاص این اتصال که مانند اتصال تیوپ ماشین است، مقداری گاز مبرد را از دست می دهیم .
در صورتیکه نیاز به جوشکاری در نزدیکی این اتصال باشد. باید پیش بینی لازم جهت حفاظت آن دربرابر حرارت به عمل آید تا نقطه هوابند K صدمه ندیده و لیک نکند بعد از هربار استفاده از این اتصال درپوش آن را D جهت اطمینان از عدم نشتی کاملا محکم ببندید.
توجه: نوع دیگری از شیرهای سرویس، که اتصال آن بسمت راست منتقل گردیده نیز مورد استفاده واقع میشود .
موقعیت 1 شیر کاملا بسته و توپکی مسیر لوله خروجی از کندانسور را مسدود نموده است.
در این صورت واحد خارجی از طریق مجرای A و مجرای ارتباطی با واحد داخلی B , و مجرای اتصال D به یکدیگر مرتبط هستند.
موقعیت 3 شیر در انتهای عقب قرار گرفته (کاملا باز) واحد خارجی به لوله های ارتباطی مبرد واحد داخلی متصل است و مجرای اتصال کاملا بسته است.
تذکر: جهت اتصال شیلنگ شارژ گاز: اگر مجرای اتصال فشار سنج کاملا بسته نباشد و شما درپوش آن را بازکنید مبرد تخلیه می گردد.
1. در زمانی که می خواهید شلنگ شارژ گاز را متصل نمایید.
2. کنترل نمایید که شیر کاملا در انتهای عقب قرار پرفته باشد.
3. درپوش مجرای اتصال را با احتیاط باز نمایید و مراقب باشید واشر آب بند داخل آن صدمه نبیند.
4. شلنگ شارژ گاز را به مجرا متصل نمایید.
5. با چرخاندن 4/1 دور شیر را در حالت وسط قرار دهید .
جهت باز کردن شلنگ شارژ گاز:
1. شیر را در انتهای عقب قرار دهید.
2. شلنگ شارژ گاز را باز نمایید.
3. درپوش با واشر را محکم در محل خود ببندید.
4. نشتی از محل در پوش را کنترل نمایید.
عملکرد مدار سرمایش:
پس از انجام اتصال لوله های مبرد بین واحدهای داخلی و خارجی تنها کار باقی مانده باز نمودن شیر های سرویس است. به منظور اجتناب از بروز مشکلات چه اقداماتی باید انجام دهیم؟
لوله مسی کوچکتر به شیر A که مربوط به عبور مایع است متصل می گردد. مشاهده می نمایید که روی این شیر مجرای اتصال وجود ندارد و لوله بزرگتر به شیر B که مربوط به عبور بخار مبرد بوده و دارای مجرای اتصال است، وصل می شود همانگونه که قبلا بیان شد واحد داخلی با گاز ازت پر شده که در هنگام اتصال لوله های مبرد خارج می گردد ولی واحد خارجی با مبرد شارژ شده و همچنین مسیر لوله کشی که اجرا گردیده پر از هوا است.
اگر شیرهای سرویس را باز نماییم مبرد با هوا و ازت باقیمانده مخلوط می شود. این مخلوط که دارای رطوبت هوا نبز هست می تواند سریعا مشکلات عمده ای ایجاد نماید.
رطوبت در سیستم مبرد ایجاد اسید نموده و به سیم پیچ الکتروموتور کمپرسور صدمه جدی وارد نموده و احتمالا باعث سوختن آن می گردد.
همچنین هوا و ازت به عنوان دو گاز تقطیر ناپذیر و خنثی ( در حقیقت آنها در 200- درجه سانتی گراد به صورت مایع در می آیند) در سیستم باقیمانده و در کندانسور ایجاد مشکل می نمایند.


تخلیه هوا از سیستم با روش Flushing (تخلیه مبرد):
در گذشته برخی نصاب ها از روش زیر جهت تخلیه هوا و ازت موجود در سیستم استفاده می کردند.
با کمی بازنمودن 4/1 دور شیر مایع اجازه می دادند مبرد از واحد خارجی به داخل لوله های ارتباطی جریان پیدا کرده و گاز ازت و هوای موجود را به سمت شیر گاز حرکت دهد.
درصورتیکه روی این شیر اتصال فشاری ) C ) وجود داشته باشد با فشردن آن هوای موجود در خطوط لوله مبرد با فشار تخلیه می گردد. بعد از 5 الی 10 ثانیه مبرد به به نقطه C رسیده و در این مدت گاز ازت و هوای موجود در سیستم تخلیه می گردد.
درصورتی که زمان تخلیه کوتاه باشد احتمال باقیماندن گازهای غیرقابل تقطیر در سیستم وجود خواهد داشت و درصورتیکه این زمان طولانی شود خطر از دست دادن مقداری مبرد را خواهیم داشت و کمبود مبرد در سیستم ایجاد مشکلاتی خواهد نمود.
توجه داشته باشید در برخی کشورها عملیات مرتبط با مبردها کنترل می گردند و در حال حاضر این روش مورد تایید نبوده و توصیه نمی گردد.
حال روش صحیح و مهندسی این کار را بیان می نماییم.
تخلیه سیستم:
جهت تخلیه هوا و گاز ازت دستگاه و لوله های مربوطه از پمپ خلا استفاده می نماییم.
درحالیکه شیرهای سرویس واحد خارجی بسته هستند (همانگونه که در زمان تحویل وجود دارد.)
پمپ خلا تمامی هوا و ازت موجود در سیستم را به سمت اتصال شیر بخار مکیده و خارج می نماید ( به جهت نشانه ها توجه نمایید) توجه نمایید که فشار بین نقطه B و شیلنگ C به سرعت کاهش یافته و به کمتر از فشار اتمسفر می رسد و این کاهش فشار به تبخیر ذرات کوچک آب که ممکن است در سیستم وجود داشته باشد می انجامد .
ارتباط بین پمپ خلا و سیستم بوسیله دستگاه شارژ گاز که به آن منیفولد شارژ نیز گفته می شود صورت می گیرد. در شکل زیر یک دستگاه شارژ گاز تشریح گردیده، به خاطر داشته باشید که همه دستگاه های شارژ گاز دارای شیشه مایع نما نیستند.
در زمان خلا شدن سیستم، شیلنگ فشار LP که معمولا به رنگ آبی است به اتصال شیر مکش(بخار) وصل شده و شیرهای منیفولد تنظیم می گردند.کنترل نمایید که شیرهای سرویس کاملا در جلو (بسته) قرار داشته باشند این حالتی است که دستگاه در زمان تحویل دارد این شیرها نباید تا اتمام نصب بازشوند.
شیلنگ فشار پایین را به اتصال فشاری شیر LP متصل نمایید و مطمئن شوید که شیلنگ به درستی متصل شده و سوزن داخل شیر به عقب رانده شده است. درغیراینصورت امکان تخلیه سیستم وجود نخواهد داشت. درهر صورت سعی در جداسازی اتصال فشاری نداشته باشید زیرا باعث تخلیه مبرد از سیستم می گردد.
شیر فشار پایین LP منیقولد را بازنمایید و شیر فشار بالا HP را ببندید. منیفولد امکان ارتباط بین قسمت های فشار پایین و فشار بالا را ایجاد می نماید. در شکل مقابل شیر LP باز و ارتباط بین شیلنگ کم فشار (نقطه 2) و شیلنگ سرویس (نقطه 3) برقرار است.
توجه نمایید فشارسنج همواره داخل شیلنگ متصل شده را نشان می دهد خواه شیر بسته یا باز باشد .
فشاری که فشارسنج نشان می دهد باید مساوی با فشار اتمسفر(صفر بار) باشد.
توصیه می شود قبل از شروع به کار سطح روغن در پمپ خلا کنترل شود.
در این هنگام شلنگ سرویس (شلنگ وسط معمولا زرد رنگ) را به پمپ خلا متصل کنید و پمپ را روشن نمایید.
بعد از چند لحظه فشارسنج باید کاهش فشار را نشان دهد و عقربه به سمت کمتر از صفر حرکت نماید درغیراینصورت اتصالات و منیفولد را کنترل نمایید.
اجازه دهید سیستم تخلیه شود، در این زمان می توانید به تکمیل اتصالات برقی و نصب لوله تقطیر بپردازید. هرچه زمان خلا نمودن بیشتر شود اطمینان از عدم باقی ماندن آب در سیستم افزایش می یابد.
پس از اتمام خلا نمودن شیر با (فشار کم) LP را ببندید و سپس پمپ خلا را خاموش نمایید.
از بسته شدن شیر کاملا مطمئن شوید درغیراینصورت نشت هوا از اتصالات می تواند مجددا وارد سیستم گردد.
در این حالت فشارسنج Lp را کنترل نمایید در صورتی که سیستم کاملا گازبند نباشد، هوا وارد سیستم شده و فشار سنج به تدریج افزایش فشار را نشان می دهد.
قبل از روشن نمودن سیستم مجددا اتصالات الکتریکی را کنترل نمایید. مجددا فشار LP را کنترل نمایید اگر فشار سنج افزایش فشار را نشان می دهد لازم است محل نشتی شناسایی و رفع گردد و مجددا سیستم خلا گردد.
شیرهای سرویس را باز نمایید. در ابتدا شیر مایع را باز نموده و چند دقیقه صبر نمایید تا فشار LP و HP یکسان شود( در اینصورت کمپرسور در هنگام شروع به کار تنش کمتری خواهد داشت و احتمال قطع مدار کنترل آن کاهش می یابد)
سیستم تهویه را روشن نمایید و قبل از آن مطمئن شوید کلیه موارد راهنمای راه اندازی را خوانده و انجام داده اید.
عملکرد دستگاه را کنترل نمایید.
لازم است عملکرد کلیه قسمت ها کنترل گردد.
برخی سیستم های تهویه مطبوع جهت جلوگیری از قطع و وصل مکرر به سیستم کنترلی مجهز هستند که حدود 6 دقیقه بین دو استارت متوالی تاخیر ایجاد می کنند.
سپس فشارهای مکش- رانش و درجه حرارت های هوای ورودی خروجی اواپراتور و کندانسور و درجه حرارت لوله های مایع و بخار مبرد در ورودی و خروجی اواپراتور و کندانسور را کنترل و یادداشت نمایید.
همانگونه که در شکل مشاهده می شود با کنترل مقادیر اندازه گیری شده می توان به درستی و یا اشکال کار سیستم پی برد .
به طور مثال
در واحد داخلی:
درجه حرارت محی Cͦ 22
درجه حرارت تبخیر (براساس فشار 4.7 بار) Cͦ 4 و بنابراین اختلاف دمای کل ΔT total= 1 8 C ͦ
درجه حرارت لوله مکش Cͦ 10 بنابراین مقدار سوپرهیت SH=6 ͦ C
درجه حرارت هوای خروجی اواپراتور Cͦ 13 بنابراین اختلاف دمای ورودی/خروجی اواپراتور Cͦ 9
در واحد خارجی:
درجه حرارت محیط Cͦ 29
درجه حرارت تقطیر (براساس فشار 16.3 بار) Cͦ 45 بنابراین اختلاف دمای کل Cͦ 16
درجه حرارت ورودی مبرد به فیلتر درایر Cͦ 39 بنابراین مقدار مادون سرد SC= 6 ͦ C
درجه حرارت روی شیرمایع Cͦ 8/8 3 بنابراین سیستم دچار تبخیر سریع مایع نیست.
سپس شلنگ فشار کم LP (آبی رنگ) را از اتصال نسبت به بازنمودن مهره شلنگ اقدام نمایید. این کار از خروج گاز مبرد در هنگام باز نمودن مهره ممانعت می کند.
پس از باز شدن کامل مهره شلنگ را جدا نمایید. همواره نسبت به بستن درپوش اتصال پس از اتمام کار اقدام و مطمئن شوید کاملا محکم و گازبند شده است. پس از راه اندازی کمپرسور مجددا اتصال را بررسی نمایید که نشت وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *