انواع چیلرهای هوا خنک

انواع چیلرهای هوا خنک

Types of cool air chillers
چیلر تراکمی هوا خنک
چیلر تراکمی هوا خنک ، از انواع چیلرهایی هستند که بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کنند.عمل خنک سازی کندانسور در این چیلرها با عبور هوای اجباری از روی کویل انجام میگیرد، به همین دلیل به آن چیلر هوا خنک گفته می شود. از این دستگاه ها جهت تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی،اداری،تجاری، صنعتی، و همچنین در برخی صنایع جهت خنک سازی پروسه های تولید استفاده می شود.
سیکل کارکرد چیلر هوا خنک
در چیلر هوا خنک گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می گردد. این گاز وارد کندانسور شده، تسط هوای محیط خنک شده و به مایع تبدیل می گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط و یا لوله موئین وارد اوپراتور می شود. این کاهش فشار باعث ایجاد برودت می شود. پس از آن گاز حاصل از تبخیر به کمپرسور منتقل شده و این چرخه مدام تکرار می گردد.
اجزای اصلی چیلرهای تراکمی
1-کمپرسور
در یک سیستم سرمایش تراکمی، کمپرسور دارای دو عملکرد مهم است. اول،کاهش فشار و خارج کردن بخار مبرد از اواپراتور و دوم ،افزایش فشار در اثر تراکم و افزایش دمای بخار مبرد در سمت دهش بیش از دمای سیال واسط(آب یا هوا) که قرار است موجب تقطیر مبرد در کندانسور شود.
کمپرسور در کانون مرکزی یک سیستم تراکمی قرار میگیرد و به همان اندازه که عملکرد آن متناسب با کندانسور، موجب چگالش می شود، به همان مقدار در ارتباط با اواپراتور موجب مکش و کاهش فشار می گردد. بنابراین کمپرسور علی رغم نامی که دارد عملکردی دو سویه داشته و در هر دو سمت فشار ضعیف و قوی، نقش اساسی را بازی می کند.
کمپرسور روتاری (Rotry)
کمپرسورهای روتاری دارای تیغه لغزنده ای می باشند که این تیغه در محلی مشخص و ثابتی در بدنه سیلندر جا سازی شده است و در محل خود حرکت رفت و آمدی دارد و عامل عقب و جلو رفتن تیغه، استوانه گردانی است که نسبت به سیلندر غیر هم مرکز است.
در واقع تیغه، عامل جدایی سوپاپ مکش و دهش است.در این گونه کمپرسور، استوانه گردان با دوران جاروگونه در سیلندر، گاز را متراکم می کند. زمانی که استوانه گردان تیغه لغزنده را به داخل می راند، هنگامی است که سوپاپ مکش باز شده و سوپاپ دهش بسته می شود.
کمپرسور اسکرال
کمپرسور اسکرال نام خود را از دو نوار مارپیچ طومار گونه گرفته است که در هم فرو رفته و با کم و زیاد شدن فواصل شان و حرکت مداری، موجب مکش و دهش بخار مبرد می شوند. اختراع این نوع کمپرسور اولین بار در سال 1905 در فرانسه به ثبت رسید، اما بیش از هشتاد سال طول کشید تا از آن برای تجهیزات سرمایشی استفاده شود. این نوع کمپرسور اولین بار بار در سال 1987 در آمریکا برای تجهیزات خنک کننده کم ظرفیت خانگی به کار گرفته شد.
در این نوع کمپرسور، نوارمار پیچی که در بالا قرار می گیرد ثابت و نقش درگاه دهش را بازی می کند. نوار مارپیچ پائینی که در مارپیچ فوقانی فرو رفته متحرک بوده و به کمک محور به الکتروموتور متصل می گردد. به هنگام مکش، بخار مبرد وارد فضای بین دو نوار مارپیچ می شود و طی حرکت پیوسته، به مرکز دو نوار رانده و متراکم شده و از نقطه میانی دو نوار خارج می شود.

2-کندانسور
گرمای اخذ شده مبرد در کندانسور که خود نوعی مبدل حرارتی محسوب می شود با تقطیر به محیط باز پس داده می شود. اما بخار مبرد پیش از ورود به کندانسور باید به اندازه کافی در اثر عملکرد تراکم، گرم شده باشد تا استعداد برقراری انتقال گرما به یک واسط خنک تر مانند آب یا هوا را پیدا کند.
اگرنه همان مقدار انرژی که در اواپراتور اخذ شده اینک باید توسط کندانسور مصرف گردد تا بخار مبرد به مایع تبدیل شود. بنابراین اگرچه مبرد در کندانسور از حالت گاز به مایع در می آید، اما تمامی عمل چگالش به عهده کندانسور نیست، بلکه کمپرسور نقش مهمی را در این بین بازی می کند. از همین رو کندانسور و کمپرسور به همراه هم واحد چگالش خوانده می شوندو در واحدهای دو تکه نیز این دو بخش در کنار یکدیگر قرار می گیرند.
کندانسور هوایی
چیلرهای هوا خنک همگی دارای کندانسور هوایی هستند و یکی از دلایل استفاده از کندانسور هوایی، عدم امکان استفاده از کندانسور آبی در مناطق مرطوب است. سایر دلایل استفاده از کندانسور هوایی به شرح زیر می باشد:
عدم نیاز به مصرف آب
عدم مشکل یخ زدگی، رسوب گذاری و خوردگی و همچنین عدم نیاز به عملیات سختی گیری آب
عدم نیاز به پمپ و شبکه لوله کشی آب که معمولا حجیم تر و گران تر از شبکه لوله کشی مبرد است
امکان نصب در فضای باز و دو تکه کردن واحد خنک کننده برای جلوگیری از انتقال ارتعاش و سر و صدا به داخل فضاها
هزینه کمتر نصب و راه اندازی به نسبت کندانسورهای آبی
عدم نیاز به برج خنک کننده
هزینه تعمیر و نگهداری پایین
عدم محدودیت استفاده برای اغلب سیستم ها
3-اواپراتور
بخش گرماگیر یا به عبارت دیگر سرد کننده سیستم تراکمی، اواپراتور یا تبخیر کننده می باشد که در چیلرهای تراکمی مدولار غالبا از نوع پوسته و لوله (Shell & Tube) انتخاب می شوند.

4-شیر انبساط
شیر انبساط از جمله وسایل اختناقی است که در چیلرهای تراکمی نقش پراهمیتی به عهده دارد. البته در سایر تجهیزات خنک کننده تراکمی به غیر از شیر انبساط از وسایلی مانند لوله موئین و شیرهای شناور نیز استفاده می شود. نقش اصلی شیر انبساط کاهش فشار مبرد خروجی از کندانسور و حفظ فشار کم در اواپراتور است و در واقع مرز بین سمت پر فشار و کم فشار محسوب می شود. به همین دلیل شیر انبساط در ورودی اواپراتور نصب می شود. به جز این، شیر انبساط متناسب با ظرفیت و میزان بار سرمایشی، مقدار جریان ورودی به اپراتور را کنترل و تنظیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *