انواع فن کویل

انواع فن کویل

Types of fan coilst
فن کویل ها یکی از مهم ترین اجزای سیستم های تهویه مطبوع تمام آب محسوب شده و برای کاربردهای مسکونی ، اقامتی ، بیمارستانی ، اداری و تجاری قابل استفاده می باشند . فن کویل ها به عنوان دستگاه ها ی توزیع هوای سرد یا گرم مورد بهره برداری قرار می گیرند . یکی از ویژگی های فن کویل ها این است که استفاده از آن ها در کنار انواع چیلرها ( چیلرهای تراکمی جذبی ) امکان پذیر می باشد .
انواع فن کویل ها :
فن کویل کاستی یک طرفه
فن کویل کاستی چهار طرفه
فن کویل سقفی و زمینی
فن کویل دیواری
فن کویل سقفی توکار
فن کویل کانالی
اجزای تشکیل دهنده فن کویل ها :
اجزای تشکیل دهنده فن کویل ها بصورت کلی شامل قسمت های زیر می باشد :
فن و الکترو موتور : جهت به گردش در آوردن هوای فضا مورد تهویه می باشد .
کویل حرارتی : جهت ایجاد تبادل حرارتی بین هوای قابل تهویه و آب گردش داخل کویل مورد استفاده قرار می گیرد .
شیر هواگیری دستی :جهت سهولت در تخلیه هوای داخل کویل بکار گرفته می شود ( وجود هوا در کویل مانع از جریان رفتن آب درون آن شده و علاوه بر ایجاد صدا عملکرد فن کویل را مختل می نماید .
فیلتر قابل شست و شو : جهت فیلتراسیون هوای در گردش استفاده می شود .
سینی درین : جهت جمع آوری و تخلیه آب تقطیر شده ناشی از تعریق کویل سرمایشی و جلوگیری از بروز خسارت به دیوارها و سقف های کاذب مورد استفاده قرار می گیرد .
پلنیوم باکس : محفظه ای است که فن ها و الکترو موتور را در بر گرفته و قابلیت نصب فیلتر در فن کویل ها را فراهم می سازد وظیفه پلنیوم باکس این است که کلیه هوای برگشتی از فضای قابل تهویه را به سمت فیلتر هدایت کرده و از ورود هوای غبار آلود و غیر بهداشتی سقف های کاذب به داخل فضا جلوگیری نماید .
روشهای کنترل ظرفیت در فن کویل ها
بهترین حالت در فرآیند تهویه مطبوع این است که گردش هوا در فضای مورد تهویه به هیچ عنوان متوقف نشود . به همین جهت اصولی ترین روش کنترل ظرفیت در فن کویل ها ، تغییر مقدار گذر آب درون کویل می باشد . در این روش می بایست از شیرهای برقی دوراهه و یا سه راهه مانند شکل زیر به همراه یک کنترل کننده دما استفاده نمود . این روش معمولا در پروژه هایی که توقف گردش هوا باعث ایجاد مشکل می شود . ( مانند مراکز درمانی و آزمایشگاهها ) مورد استفده قرار می گرد اما برای کاربردهایی که حساسیت فوق را نداشته باشند از روش تغییر دور و یا خاموش و روشن کردن فن دستگاه توسط ترموستات های مرسوم استفاده می شود .
ویژگی فن های پلاستیکی در فن کویل ها
فن کویل های پلاستیکی از جنس پلی آمید بوده و با نصب الکترو موتورهای کم صدا و طراحی صحیح پایه موتور موجب می گردد که دستگاه با حداکثر هوادهی و حداقل صدا مورد استفاده قرار می گیرد .
دقت در ساخت و بالانس فن های پلاستیکی و عدم استفاده از فن های فلزی علاوه بر اینکه از وزن دستگاه می کاهد . ضمن حفظ استحکام کافی ، از مشکلات مربوط به لرزش نیز پیشگیری می نماید . همچنین با کاهش توان الکترو موتورها از مصرف برق و هزینه های مربوطه کاسته می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *