انواع فن کویل

انواع چیلرهای هوا خنک
شهریور 4, 1399
نحوه محاسبه ظرفیت فن کویل
شهریور 4, 1399

انواع فن کویل

فن کویل ها یکی از مهم ترین اجزای سیستم های تهویه مطبوع تمام آب محسوب شده و برای کاربردهای مسکونی ، اقامتی ، بیمارستانی ، اداری و تجاری قابل استفاده می باشند . فن کویل ها به عنوان دستگاه ها ی توزیع هوای سرد یا گرم مورد بهره برداری قرار می گیرند . یکی از ویژگی های فن کویل ها این است که استفاده از آن ها در کنار انواع چیلرها ( چیلرهای تراکمی جذبی ) امکان پذیر می باشد .
انواع فن کویل ها :
فن کویل کاستی یک طرفه
فن کویل کاستی چهار طرفه
فن کویل سقفی و زمینی
فن کویل دیواری
فن کویل سقفی توکار
فن کویل کانالی
اجزای تشکیل دهنده فن کویل ها :
اجزای تشکیل دهنده فن کویل ها بصورت کلی شامل قسمت های زیر می باشد :
فن و الکترو موتور : جهت به گردش در آوردن هوای فضا مورد تهویه می باشد .
کویل حرارتی : جهت ایجاد تبادل حرارتی بین هوای قابل تهویه و آب گردش داخل کویل مورد استفاده قرار می گیرد .
شیر هواگیری دستی :جهت سهولت در تخلیه هوای داخل کویل بکار گرفته می شود ( وجود هوا در کویل مانع از جریان رفتن آب درون آن شده و علاوه بر ایجاد صدا عملکرد فن کویل را مختل می نماید .
فیلتر قابل شست و شو : جهت فیلتراسیون هوای در گردش استفاده می شود .
سینی درین : جهت جمع آوری و تخلیه آب تقطیر شده ناشی از تعریق کویل سرمایشی و جلوگیری از بروز خسارت به دیوارها و سقف های کاذب مورد استفاده قرار می گیرد .
پلنیوم باکس : محفظه ای است که فن ها و الکترو موتور را در بر گرفته و قابلیت نصب فیلتر در فن کویل ها را فراهم می سازد وظیفه پلنیوم باکس این است که کلیه هوای برگشتی از فضای قابل تهویه را به سمت فیلتر هدایت کرده و از ورود هوای غبار آلود و غیر بهداشتی سقف های کاذب به داخل فضا جلوگیری نماید .
روشهای کنترل ظرفیت در فن کویل ها
بهترین حالت در فرآیند تهویه مطبوع این است که گردش هوا در فضای مورد تهویه به هیچ عنوان متوقف نشود . به همین جهت اصولی ترین روش کنترل ظرفیت در فن کویل ها ، تغییر مقدار گذر آب درون کویل می باشد . در این روش می بایست از شیرهای برقی دوراهه و یا سه راهه مانند شکل زیر به همراه یک کنترل کننده دما استفاده نمود . این روش معمولا در پروژه هایی که توقف گردش هوا باعث ایجاد مشکل می شود . ( مانند مراکز درمانی و آزمایشگاهها ) مورد استفده قرار می گرد اما برای کاربردهایی که حساسیت فوق را نداشته باشند از روش تغییر دور و یا خاموش و روشن کردن فن دستگاه توسط ترموستات های مرسوم استفاده می شود .
ویژگی فن های پلاستیکی در فن کویل ها
فن کویل های پلاستیکی از جنس پلی آمید بوده و با نصب الکترو موتورهای کم صدا و طراحی صحیح پایه موتور موجب می گردد که دستگاه با حداکثر هوادهی و حداقل صدا مورد استفاده قرار می گیرد .
دقت در ساخت و بالانس فن های پلاستیکی و عدم استفاده از فن های فلزی علاوه بر اینکه از وزن دستگاه می کاهد . ضمن حفظ استحکام کافی ، از مشکلات مربوط به لرزش نیز پیشگیری می نماید . همچنین با کاهش توان الکترو موتورها از مصرف برق و هزینه های مربوطه کاسته می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *