سیکل تبرید در کولرگازی(اسپلیت) چیست؟

سیستم آبشاری پکیج دیواری و پکیج زمینی
شهریور 16, 1399
واحد ظرفیت سرمایش کولرگازی(اسپلیت)
شهریور 16, 1399

سیکل تبرید در کولرگازی(اسپلیت) چیست؟

Refrigeration cycle in air conditioner
سیکل تبرید در کولرگازی (اسپلیت) چیست؟
اواپراتور:
تبخیر کننده یا اواپراتور،مبدلی است که در آن مبرد تبخیر می شود، مبرد را از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می کند و در حین اینکه این عمل را انجام می دهد، حرارت را جذب می کند. این امر باعث خنک شدن غذای قرار گرفته در یخچال می شود.

برای آنکه توضیحات خود را ساده تر کنیم اواپراتور را معرفی میکنیم.
در نمودار، می توانیم ورودی 1 و خروجی اواپراتور 2 را ببینیم. مبرد در لوله 3 جریان دارد. پره های نازک فلزی 4، تبادل حرارت را بین سیالی که در لوله جریان دارد و هوایی که از بالای اواپراتور می گذرد، را بهبود می بخشد.بنابراین، آیا می دانید که پره ها دقیقا چکار می کنند؟

اگر رادیاتور و حباب لامپ مقابل آن را بررسی کنید، باید به شما ایده ای بدهد. رشته(فیلامان) لامپ در ͦC 2000 اتاق را گرم نمی کند ولی یک رادیاتور در دمای ͦC 60 ، به اندازه کافی اتاق را گرم می کند، زیرا سطح تبادل آن در تماس با هوای اطرافش بسیار بزرگ است.
بنابراین هرچه سطح تبادل حرارت بزرگتر باشد، بهره وری و تاثیر مبدل حرارت نیز بیشتر است. از آنجایی که پره ها سطح پوشش تبادل را افزایش می دهند ، این امکان را بدست می آورند تا تبادل حرارت را افزایش دهند. نقش پره ها مهم بوده و همیشه باید تمیز و تحت شرایط خوب نگهداری شوند.

کمپرسور:
در خروجی اواپراتور، مبردی که به حالت بخار در آمده، در فشار پایین(LP) بوسیله کمپرسور مکیده می شود، پس از فشرده شدن، فشار آن بالا می رود(HP).
مبرد فشار پایین(LP) به عنوان بخار سرد وارد کمپرسور می شود و به عنوان بخار گرم از کمپرسور خارج می شود.

کندانسور:
مبرد خروجی از کمپرسور، بسیار گرم تر از دمای محدوده آشپزخانه است.
این مبرد در کندانسور خنک شده و از حالت گازی شکل به حالت مایع تبدیل می شود ودر طی این تغییرحالت، گرمای خود را به بیرون پس می دهد. گرما و حرارت، همیشه از جسم گرم تر به جسم سرد تر منتقل می شود.
نقش کندانسور آسان نمودن این تبادل حرارتی است.

برای ساده تر کردن این نمودار و جهت اینکه توضیحات را آسانتر کنیم، کندانسور را با شکل مقابل معرفی می کنیم.
در این نمودار ورودی(1) و خروجی(2) کندانسور را مشاهده می کنید.مبرد، در طی مدتی که از حالت گازی شکل به حالت مایع تغییر حالت می دهد در طول لوله (3) جریان دارد. پره ها(4)، تبادل حرارتی بین مبدل و هوا را، درست مانند اواپراتور، تسهیل می کند.

شیر انبساط:
شیر انبساط خروجی کندانسور را به ورودی اواپراتور متصل می کند. این وسیله مایع گرم با فشار بالا را منبسط می کند،تا به صورت مایع سرد با فشار پایین تبدیل شود. علی رغم اندازه کوچک این دستگاه، در واقع یکی از چهار عنصر اصلی سیستم تبرید تراکمی است.

وسیله انبساط مویین :
از یک لوله باریک و بلند مسی ساخته شده است. مبرد می تواند در هر رو جهت، در این لوله جریان داشته باشد، ولی قطر داخلی آن و طولش ثابت است.

شیر انبساط اواپراتور، کمپرسور و کندانسور، چهار عنصر ضروری سیستم تبرید هستند. اگر حتی یکی از آنها، از بین برود یا خراب بشود، سیستم به درستی کار نخواهد کرد. بنابراین، ضروری است که نقش،عملکرد و طرح و نمایش گرافیکی هریک از این 4 عنصر را به خوبی بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *