کمپرسورهای روتاری کولرگازی(اسپلیت)

کمپرسورهای روتاری کولرگازی(اسپلیت)

کمپرسورهای روتاری(چرخشی):

شکل مقابل نمای خارجی یک کمپرسور روتاری بسته (Hermetic) را نشان می دهد. واژه “بسته” به پیوسته بودن موتور و کمپرسور در محفظه گازبند اشاره دارد،(A)،که در نتیجه غیرقابل تعمیر هستند و اگر مشکلی پیش آید، کل واحد باید تعویض گردد. چون این کمپرسورها نمی توانند حضور مایع را تحمل کند، در قسمت مکش (B) به یک رسیور مجهز هستند. توجه داشته باشید مبرد از نقطه C وارد شده و پس از تراکم از نقطه D خارج می شود.

واژّه روتاری (Rotary) نشان می دهد که تراکم توسط حرکت چرخشی صورت می گیرد نه حرکت انتقالی.
در این شکل، تصویر ساده شده یک کمپرسور روتاری را مشاهده می کنید. مبرد از قسمت 1 وارد شده و از قسمت 2 تخلیه می شود.
این کمپرسوراز قسمت های زیر تشکیل شده است.


بخش A : استاتور(Stator) قسمت ثابت کمپرسور است.
بخش B: پیستون غلتان (Rolling piston) که گاهی پیستون گردان (Turning piston) یا خارج از مرکز (Eccentric) نامیده میشود.
بخش C: شافت که در راستای محور استاتور قرار دارد اما با پیستون دوار هم مرکز نمی باشد. دوران شافت توسط یک فنر با پیستون دوار هم مرکز نمی باشد . دوران شافت توسط یک موتور الکتریکی انجام می شود.
بخش D: صفحه لغزان(Sliding plate ) که باعث جدایی کامل LP و HP است و به طور پیوسته توسط یک فنر با پیستون دوار در تماس است.
بخش E: شیر تخلیه

کمپرسور روتاری در مقایسه با پیستون رفت و برگشتی مزیت های زیادی دارد. اجزای متحرک کمتری دارد که ایمن هستند، سرو صدای کمتری ایجاد کرده، سبکتر هستند و بازده انرژی بیشتری دارند.
گرچه این مدل به واحدهای تهویه مطبوع با ظرفیت سرمایش کمتر از 7 کیلووات محدود می شوند.
عملکرد کمپرسورهای روتاری:
شکل A:
محور موتور باعث چرخش پیستون متحرک میشود. استاتور ثابت می ماند و حجم محفظه LP شروع به افزایش می نماید.
شکل B:
پیستون همچنان در حال چرخش و حجم محفظه LP در حال افزایش است و بخار به داخل کشیده می شود. همزمان حجم محفظه LP در حال افزایش است. در این موقعیت، کاهش حجم محفظه HP، با افزایش فشار باعث باز شدن سوپاپ تخلیه می گردد.
شکل D:
حجم LP همچنان افزایش و حجم HP کاهش می یابد، همچنان به داخل کشیده می شود در حالیکه بخار HP سوپرهیت و فشرده شده از طریق سوپاپ تخلیه، خارج می شود.
شکل E:
حجم محفظه LP به بیشترین حجم و محفظه HP به کمترین مقدار خود می رسد و ورود و خروج مبرد متوقف می شود. پیستون دوار، یک دور کامل چرخیده و یک دور مجدد شبیه به شکل A را آغاز می کند.
تفاوت اساسی یک کمپرسور روتاری (سمت چپ) و پیستونی(سمت راست) واضح است. قطر کمپرسور های روتاری کوچکتر است و همواره در خط مکش به یک اکومولاتور برای جلوگیری از ضربه مایع مجهز است.
توجه داشته باشید در عملکرد معمولی، همه اجزای مشخص شده، در شکل با شماره(1) خنک بوده و اجزای شماره (2) بسیار گرم می باشند. مراقب باشید که قسمت خروجی می تواند بسیار داغ باشد.
از دیدگاه دیگر، هر دو نوع کمپرسور کاری مشابه انجام می دهند، آنها بخار LP را به داخل کشیده و بخار HP را خارج می کنند. جریان تبرید برای هر دو نوع کمپرسور یکسان است. جالب توجه است که بدانید موتور توسط خود مبرد خنک می شود. در کمپرسور رفت و برگشتی توسط بخار LP و در کمپرسور روتاری توسط بخار HP.

مبرد مورد استفاده:
نوع و میزان مبرد مورد استفاده در تجهیزات همواره روی اطلاعات دستگاه نشان داده می شود.
به شکل مقابل نگاه کنید، مشاهده می کنید، دستگاه شامل 620 گرم مبردa 134 می باشد. این اطلاعات به دلایل زیر حائز اهمیت است .
در برخی کشورهای اروپایی نصاب ها تنها می توانند با سیستم های کمتر از 2 کیلوگرم مبرد کار کنند و تنها مهندسان دوره دیده می توانند با ظرفیت های بالاتر کار کنند.
افزایش شارژ در یک سیستم مجهز به شیر انبساط مویین کار صحیحی نیست. نوع و جرم مبرد در یک سیستم، بحرانی است و باید دقیقا درست باشد. اگر انتخاب نوع مبرد را با استفاده از اطلاعات روی دستگاه انجام ندهیم، چگونه می توان میزان مبرد موجود در سیستم را تعیین کرد؟
تخلیه کامل سیستم با استفاده از Recovery set و سپس شارژ مجدد با یک مبرد با کیفیت و با میزان تعیین شده روی پلاک دستگاه ، تنها راه اطمینان از صحت شارژ مبرد است.
مبرد روغن:
در طراحی کمپرسورها تمام اتصالات محرک نیاز به روغن کاری به وسیله یک روغن مناسب دارند، که با مبرد مورد نیاز همساز باشد. مبردها ویژگی روغن ها را ندارند اما برعکس می توانند روغن را از قسمت های متحرک پاک نمایند.
روغن و مبرد نباید متضاد با یکدیگر باشند. این بدان معنی است که سازندگان باید روغن های متفاوتی که با شرایط کارکرد نوع مبرد همخوانی دارد را استفاده کنند.
روغن های متفاوت نباید با هم ترکیب شوند. مبردها نیز به همین ترتیب ، زیرا در هر دو حالت باعث کاهش عمر کمپرسور می شود.
روغن مبرد بسیار رطوبت گیر است بدین معنا که به صورت رطوبت موجود در هوا را جذب می کند. روغنی که مقدار زیادی رطوبت جذب کرده خاصیت اسیدی پیدا می نماید و ویژگی روان روی خود را از دست می دهد.
هیچگاه اجازه ندهید که روغن با هوا در تماس باشد همچنین هرگز نباید کوچکترین اثری ازب در سیستم های تبرید دیده شود. محفظه روغن باید بعد از تعمیر به سرعت آب بند شود به طور مشابه سیستم تبرید نباید به اتمسفر راه داشته باشد روغن از لوله تخلیه عبور کرده و در کل سیستم جریان می یابد، درصورتیکه این روغن بتواند به محفظه کمپرسور بازگردد مشکلی ایجاد نمی کند، بنابراین برای اجتناب از مشکلات، توصیه های سازندگان را به دقت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *